سفیدکننده و جرم گیر

بایدها و نبایدهای استفاده از جرم گیر و سفید کننده

محیط هایی نظیر سرویس بهداشتی و حمام به دلیل قرار داشتن در معرض آلودگی و کثیفی نیاز به شستشو و تمیز کردن مکرر دارند و استفاده از جرم گیرها و مواد سفید کننده یکی از روش های مرسوم و متداول برای پاکسازی سطوح این محیط ها از آلودگی و جرم ها است. اما باید دانست جرم گیر و سفید کننده ترکیب، تفاوت و اصول استفاده از هر کدام چگونه است؟ و چگونه باید از آنها به درسترین شکل ممکن استفاده کرد. ما در این مقالعه ۶ نکته اصولی استفاده از این نوع شوینده ها را گرد هم آورده ایم پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید!

جوهر نمک به دلیل قابلیت خورندگی ای که دارد برای تمیزکاری سطوح مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل بیشتر افراد از این ماده به عنوان شوینده استفاده می کنند. گاها سوال پیش می آید که آیا جوهر نمک در آب حل می شود؟ بله هنگام استفاده از این ماده به عنوان شوینده حتما باید آن را رقیق نمایید و در آب حل نمایید. هرگز این ماده را با سایر شوینده ها مخلوط ننمایید علی الخصوص سفید کننده، چرا که بسیار سمی شده گاز خطرناک تولید می کند.

بایدها و نبایدهای استفاده از جرم گیر و سفید کننده

قبل از هر چیز بهتر است بدانیم تفاوت چندانی در عملکرد جرم گیر با سفید کننده ( وایتکس ) وجود ندارد هر دو به منظور پاک کردن هر چه بهتر سطوح و از بین بردن لکه از سرامیک و کاشی مورد استفاده قرار میگیرند اما جرمگیر نسبتا عملکرد قوی تری دارد و در انواع مختلف مختص سطوح مختلف تولید و در بازار وجود دارد. باید توجه داشته باشید که مواد شوینده در هر حالت به صورت شیمیایی ساخته شده و تاثیر زیانباری بر روی بدن دارد ، اما با رعایت چند نکته کلیدی میتوانید این آسیب ها راه به صفر برسانید.

سبب آسیب و حساسیت پوستی می شوند

جرم گیر

  • مواد شوینده جرم گیر و سفید کننده خاصیت اسیدی بالایی داشته و بسیار خورنده هستند به همین دلیل برای پوست بسیار مضر بوده و برخورد این مواد با پوست سبب آسیب و تحریک جدی آن می شود؛ بنابراین هنگام استفاده از این محصولات حتما از دستکش استفاده کنید.
  • دستکش های لاتکسی و یا استفاده از دستکش های آشپزخانه از بروز حساسیت و یا سوختگی پوست شما جلوگیری میکند.

 

به سیستم ریوی آسیب می رسانند

  • زمانی که از شوینده های شیمیایی استفاده می کنید، پنجره ها را باز کرده تا هوا جریان یابد. در صورتی که در محیط های بسته از این محصولات استفاده می کنید، سیستم تهویه را روشن کرده و حتما از ماسک استفاده کنید؛ چرا که بخار ناشی حاصل از ترکیب این محصولات بسیار سمی و خطرناک بوده و به سیستم ریوی آسیب می رساند.

هرگز مواد شوینده شیمیایی را با یکدیگر مخلوط نکنید

  • برخی از خانم ها برای تمیزی هرچه بیشتر سطوح، چند نوع ماده شوینده را باهم مخلوط می کنند که این کار بسیار خطرناک است. ترکیب این مواد با یکدیگر سبب متصاعد شدن گاز کلر می شود و استنشاق این گاز سبب کاهش اکسیژن خون شده و باعث خفگی می شود و آسیب به ریه ها خواهد شد لذا به شدت از ترکیب و مخلوط هر گونه موارد شیمیایی با یکدیگر جلوگیری نمایید.
  • همچنین استشمام این گاز میتوانید آسیب های جدی به سیستم تنفسی شما وارد کند که بسیار خطر ناک است.

از مواد شوینده غلیظ و آب داغ استفاده نکنید

  • در هنگام استفاده از سفیدکننده ها از آب سرد استفاده کنید؛ چرا که آب داغ با این مواد واکنش نشان داده و بخارهای سمی تولید می کند.
  • سعی کنید مواد سفید کننده غلیظ را با مقداری آب مخلوط کرده و آن را کمی رقیق کنید. همچنین تمیز کردن سطوح محیط های بسته و کوچک را در کوتاه ترین زمان ممکن انجام داده و سریعا مکان را ترک کنید.
  • در صورت احساس هرگونه تنگی نفس و سرفه به هنگام استفاده از شوینده ها، باید سریعا در هوای آزاد قرار بگیرید.

غیرقابل استفاده برای زنان باردار

سفید کننده

  • زنان باردار هرگز نباید از مواد شوینده شیمیایی استفاده کنند؛ چرا که سلامت و خود و جنین را به خطر می اندازند.

در ظرف مخصوص خودشان نگهداری شوند

  • همواره مواد شوینده شیمیایی را در ظرف مخصوص خودشان نگهداری کرده و داخل ظرف دیگری نریزید. این کار سبب می شود که محتوای مواد شوینده با مواد دیگری ترکیب نشده و به جای ماده ای دیگر از آن استفاده نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *